رئیس اداره امور مراتع گیلان:

گیلان حدود ۲۴۵ هزار هکتار مرتع دارد/ فصل چرا رعایت شود

۱۰خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲:۰۰ PM 85

گیلان حدود ۲۴۵ هزار هکتار مرتع دارد/ فصل چرا رعایت شود

رئیس اداره امور مراتع گیلان، وسعت مراتع گیلان را ۲۴۴ هزار و ۹۸۶ هکتار اعلام کرد و گفت: یکی از بهترین اقدامات در مراتع رعایت فصل و ظرفیت چرا است.

شاهین علیجانپور حفظ و احیای مراتع را یکی از وظایف ذاتی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری دانست و اظهار کرد: کنترل و مدیریت چرا در مراتع در دستور کار اداره امور مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان قرار دارد.

وی افزود: مراتع بخش اعظمی از منابع طبیعی استان را به خود اختصاص می دهند و خوشبختانه مرتعداران همکاری لازم را با اداره امور مراتع استان گیلان دارند.

رئیس اداره امور مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به آغاز فصل مجاز بهره برداری از مراتع از ۱۵ خردادماه هر سال لغایت ۱۵ مهرماه، عنوان کرد: یکی از بهترین اقدامات در مراتع رعایت فصل و ظرفیت چرا است.

علیجانپور بهترین شیوه و کم هزینه ترین روش برای احیا و اصلاح مراتع استان را رعایت فصل چرا دانست و متذکر شد: با توجه به شرایط اقلیمی و اکولوژیکی، گیلان جلوگیری از ورود دام به مراتع قبل از فصل چرا، موجب می شود که پوشش گیاهی مراتع در اوج باشد که نقش مهمی در حفاظت خاک دارد.

وی با بیان اینکه پوشش گیاهی مرتع به تقویت سفره های آب زیرزمینی کمک می کند، گفت: با رعایت فصل چرا علاوه بر رونق کشاورزی و غنی شدن جنگل ها، از سیل و فرسایش و رسوب جلوگیری می شود که در نهایت به حفاظت از منابع طبیعی می انجامد.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
جست و جو
روزنامه نسیم
گزارش تصویری
پیوندهای مرتبط