قالیباف در نطق پیش از دستور:

حمایت رهبری نقطه عطفی در دوره ۴ ساله مجلس یازدهم محسوب می‌شود

۷خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۱ PM 255

حمایت رهبری نقطه عطفی در دوره ۴ ساله مجلس یازدهم محسوب می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حمایت کم نظیر رهبر انقلاب از سربازان خود در سنگر وکالت مردم در آغاز سال چهارم فعالیت مجلس، نقطه عطفی در این دوره چهار ساله محسوب می‌شود.

محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: وظیفه خود می دانم به نمایندگی از تمامی وکلای مردم از رهبر حکیم انقلاب بابت لطف ویژه ای که به فرزندان خود در مجلس یازدهم داشتند، خاضعانه و مسئولانه سپاسگزاری کنم.

وی بیان کرد: بی تردید حمایت کم نظیر ایشان از سربازان خود در سنگر وکالت مردم در آغاز سال چهارم فعالیت مجلس، نقطه عطفی در این دوره چهار ساله محسوب می‌شود، مخصوصاً اینکه ایشان با تاکید ویژه فرمودند که بر اساس آگاهی و اطلاعات یعنی بر اساس کارنامه مجلس، نقاط قوت مجلس یازدهم را تبیین می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما واقف هستیم که اشراف ویژه ایشان بر جزئیات فعالیت مجلس یازدهم منجر به این حمایت مسئولیت زا و متمایز شده است و البته معترف هستیم که به دلایلی که در ادامه ذکر خواهم کرد، در برخی از موارد اشراف مردم بر جزئیات عملکرد مجلس و به دنبال آن قضاوت درباره این عملکرد فاصله‌هایی با واقعیت دستاوردهای مجلس دارد.

مجلس یازدهم بسیار موفق‌تر از مجالس گذشته عمل کرده است

قالیباف افزود: اولاً که رهبر معظم انقلاب با توجه به شناخت دقیقی که از وظایف و اختیارات قوا و دستگاه‌های کشور دارند، وظیفه اصلی مجلس را به طور ویژه قانونگذاری مبتنی بر شناخت دقیق از مشکلات کشور می‌دانند. بر این اساس وظیفه ارزیابی اصلی ایشان از فعالیت یک دوره از مجلس بر محور قانون‌های تصویب شده در طول دوره است و بررسی اجمالی و منصفانه نشان می‌دهد، مجلس یازدهم از حیث قانونگذاری بسیار موفق تر از مجالس گذشته عمل کرده است.

وی اظهار داشت: تصویب قانون‌های ضد رانت چون قانون تسهیل مجوزهای کسب وکار، تصویب قوانین ضد دلالی و سوداگری چون مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه، حمایت از اشتغال جوانان با تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان، توجه به مسئله حیاتی پیری جمعیت با تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، تصویب قانون رتبه بندی معلمان، افزایش ویژه حقوق سربازان، حمایت از دستاوردهای کشور با تصویب قانون اقدام راهبردی بخشی از اقداماتی است که برای تصویب برخی از آنها در مجالس قبل به دلایل مختلف سال‌ها اراده‌ای وجود نداشت.

رئیس قوه مقننه بیان کرد: تاکید رهبر معظم انقلاب بر وظیفه قانون‌گذاری مجلس و فاصله قابل توجه مجلس یازدهم با مجالس گذشته در تصویب قوانین راهبردی و ناظر به مسائل کشور، هسته مرکزی حمایت ویژه ایشان از اقدامات مجلس بود. دوم اینکه فعالیت مجلس با برخی نقاط ضعف و همچنین با حاشیه‌های ساخته شده همراه است که بر برآیند کلی عملکرد مثبت مجلس سایه انداخته است. هر دو موردی که ذکر کردم، امکان قضاوت در خصوص فعالیت مجلس و امکان دیده شدن این فعالیت‌ها را در اذهان عمومی تحت الشعاع قرار داده است.

قالیباف تاکید کرد: تاکید رهبر معظم انقلاب بر رفع این نقاط ضعف در سال پایانی در عین حمایت ایشان از برآیند کلی عملکرد مجلس انقلابی، وظیفه‌ای سنگین بر دوش ما برای رفع کاستی‌ها قرار می‌دهد. همچنین این موضوع برای جریان انقلابی توجه به متن اصلی یعنی برآیند کلی کارنامه مجلس را یادآور می‌شود تا بتوانیم با دیدی جامع و واقع‌بینانه و همزمان به قوت‌ها و ضعف‌ها، قضاوتی دقیق و منصفانه از عملکرد مجلس ارائه کنیم.

به توصیه‌های رهبری برای تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف عمل کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: شکر نعمت حمایت ویژه رهبر انقلاب از مجلس یازدهم تنها و تنها در صورتی امکان‌پذیر است که به توصیه‌های ایشان در تقویت و تکمیل نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف در سال پایانی مجلس عمل کنیم. عملکرد ما باید به گونه‌ای باشد که پایان این دوره مجلس جامعه مخصوصاً نیروهای انقلابی به کارآمد بودن مجلس انقلابی باور قلبی داشته و از عملکرد برجسته آن در مقایسه با سایر مجالس مطلع باشند.

وی تصریح کرد: توصیه‌های روشن رهبر معظم انقلاب نقشه راه سال آخر ما خواهد بود. روند نهایی‌کردن نقشه راه بسته تحول در قوانین اقتصادی و نهایی‌کردن قوانین زمین مانده غیراقتصادی با جدیت و تا روز آخر مسئولیت باید ادامه پیدا کند تا قوانین راهبردی اساسی مخصوصاً در حوزه اقتصاد نهایی شود. آنچه مجلس انقلابی از خود به یادگار خواهد گذاشت، تصویب این قوانین اصلی و مادر است که برخی از آنها اگر در مجالس گذشته تصویب می‌شد، مجریان امر می‌توانستند بر پایه آنها در مدت زمانی معقول شرایط حداقلی برای یک زندگی خوب را در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی فراهم کنند.

نظرات دولت بیش از گذشته در تنظیم طرح‌ها لحاظ شود

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه ادامه داد: از روز آغاز به کار مجلس یازدهم همیشه تاکید کردم که اجرایی بودن قانون امری ضروری است و از این رو تلاش کردیم در قانون گذاری ها اولویت با لوایح یا طرح‌هایی باشد که با نظر مسئولان اجرایی دولت نوشته و نهایی شده است. بسیاری از طرح‌هایی که در مجلس یازدهم تصویب شده، با کمک مسئولان اجرایی مربوطه تنظیم و تصویب شده است و گاهی شخص وزرا جزو طراحان آن بوده‌اند. با توجه به تاکید رهبر انقلاب، از کمیسیون‌های تخصصی درخواست می‌کنم که نظرات دولت را بیش از گذشته در تنظیم طرح‌ها لحاظ کنند.

قالیباف اظهار داشت: از توصیه‌های مهمی که سال گذشته نیز مورد تاکید رهبر انقلاب بود، تحت تأثیر قرار نگرفتن از جوها و فضاسازی‌ها در قانون گذاری است. ما نمایندگان نباید در تصویب آنچه به صلاح کشور و مردم است، به هیچ فضاسازی اهمیت دهیم. بدیهی است بی توجهی به فشارها و جوسازی‌ها به معنی نشنیدن نظرات کارشناسان و نخبگان دغدغه‌مند و مطلع نیست.

رئیس قوه مقننه افزود: اصرار رهبر انقلاب مبنی بر بیان ساده‌زیستی نمایندگان مجلس یازدهم و نبود نگاه بالا به پایینی و وجود تواضع و شنیدن حرف مردم از موضوعات بسیار مهمی است که خلاف ادراک عمومی جامعه است. مقایسه‌ای بین مجلس یازدهم با مجالس پیشین نشان می‌دهد که این مجلس با نظارت‌های میدانی و حذف موانع ارتباط گرفتن مردم، بیشترین حضور را بین مردم عادی برای شنیدن بدون واسطه مسائل مردم داشته است. توقع مردم شریف ایران از نمایندگان مجلس انقلابی بسیار بیشتر از نمایندگان مجالس در دوره‌های پیشین است و درک این مسئله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که عدم تخلف و یا وجود برخی عرف‌ها در مجالس پیشین یا در دیگر دستگاه‌های اجرایی نباید به معنی درست بودن بسیاری از آن اقدامات در مجلس انقلابی محسوب شود.

قالیباف با بیان اینکه نحوه تعامل بین دولت و مجلس از مهم‌ترین توصیه‌ها و دغدغه‌های رهبر انقلاب است، گفت: به نظر می‌رسد رسیدن به چارچوبی با هدف همکاری و هم‌افزایی بین دو قوه باید در دستورکار باشد. به نظر می‌رسد تعریف عملیاتی دوگانه تقریب و تخریب که توسط رهبر انقلاب تبیین شد، می‌تواند قواعد و چارچوب این تعامل را تعریف کند. اجرا کردن قوانین مصوب توسط دولت و افراط نکردن در استفاده از ابزارهای نظارتی توسط مجلس دو محوری بود که توسط رهبر انقلاب تصریح شد اما به نظر می‌رسد ضروری است ما در مجلس و عزیزان دولت ابعاد جزئی‌تری از داشتن نگاه تقریبی و دوری از نگاه تخریبی را تعیین کنیم تا مبنای عمل در دو قوه قرار گیرد.

تعیین اولویت‌های سال پایانی مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رهبر انقلاب دستور کار اصلی سال آخر مجلس را در سه محور پیگیری مسئله مهار تورم و رشد تولید، تصویب برنامه هفتم و نهایی‌کردن طرح‌ها و لوایح نیمه‌کاره تعیین کردند. تلاش می‌کنیم این محورها را در اولویت کارهای مجلس قرار دهیم و از همه همکاران مخصوصاً در کمیسیون‌های تخصصی می‌خواهم در خصوص به سرانجام رساندن این اولویت‌ها تا روز پایانی این دوره تلاش ویژه‌ای داشته باشند.

قالیباف بیان کرد: در همین جا لازم است از تمامی نخبگان تقاضا کنم توصیه‌های رهبر حکیم انقلاب به مجلس را محور مطالبات خود از ما نمایندگان قرار دهند چرا که تجربه ۳ سال گذشته به ما نشان داد که مطالبه دلسوزانه و عالمانه پیرامون اولویت‌های اصلی نقش بزرگی در کارآمدی مجلس انقلابی دارد. از اهالی رسانه مخصوصاً رسانه ملی و رسانه‌های جریان انقلاب درخواست می‌کنم با جهت و شاخص‌هایی که رهبر معظم انقلاب برای مجلس انقلابی و مطلوب مشخص کردند، برای افکار عمومی فعالانه عمل کنند تا تصویر جامعه از مجلس به واقعیت نزدیک و نزدیک تر شود.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
جست و جو
روزنامه نسیم
گزارش تصویری
پیوندهای مرتبط